Preminuo je Benjamin Ferencz, posljednji živući tužitelj Nirnberškog procesa
U 103. godini preminuo je posljednji živući tužitelj Nirnberškog procesa Benjamin Ferencz. U 27. godini je bio zaslužan za osuđujuću presudu za 22 nacistička oficira.
U 103. godini preminuo je posljednji živući tužitelj Nirnberškog procesa Benjamin Ferencz. U 27. godini je bio zaslužan za osuđujuću presudu za 22 nacistička oficira.
Otpor ilegalaca u Sarajevu je dobio svoju mitološku dimenziju nakon snimanja filma "Valter brani Sarajevo", ali historijska priča o ilegalcima koji su se suprostavljali fašističkoj okupaciji nije ništa manje uzbudljiva i zanimljiva.
U okviru proslave prve godišnjice oslobođenja Sarajeva 6. aprila 1946. godine na zgradi Zavoda za platni promet, podignuta je spomen ploča i upaljena vječna vatra, čime je glavni grad BiH dobio jedan od najpoznatijih simbola.
Stanovnici jednog švicarskog grada Chur decenijama su ignorisali ogroman monolitni blok granita usred groblja, činilo se da niko nije znao kakav je to spomenik postavljen u njihovom gradu. Međutim, sada je kameni blok težak 13 tona postao jedna od glavnih tema.
Britansko arheološko istraživanje otkrilo je istinu o jednoj od najvažnijih bitaka u Drugom svjetskom ratu. Operacija Cobra je bila ključna, ali i nedovoljno istraživana bitka, koja se odigrala krajem jula 1944. godine.
Kod spomen-obilježja ispred Filozofskog fakulteta podignutog u čast 55 ilegalaca Sarajeva koje je po naredbi zločinca Vjekoslava Maksa Luburića ustaški prijeki sud osudio na vješanje.
Na današnji dan 9. marta 1945. godine u operaciji američkih zračnih snaga zapaljivim bombama je bombardovan Tokio. Ovaj napad je po broju žrtava premašio one u Hirošimi i Nagasakiju.
Fotografija podizanja zastave na Iwo Jimi jedna je od najpoznatijih i najprepoznatljivijih slika u američkoj historiji. Fotografija je postala simbol hrabrosti, žrtve, i trijumfa američke vojske u ratu.
Iako je primarna meta savezničkih bombardovanja u Bosni i Hercegovini pa tako i u Sarajevu, bila njemačka infrastruktura i željeznice, često su zbog nemogućnosti preciznog gađanja žrtve bili civili.
Kažnjavajući, trodnevni saveznički bombardarski napad na Dresden koji je počeo na današnji dan 13. februara 1945. godine u posljednjim mjesecima Drugog svjetskog rata je među najkontroverznijim savezničkim akcijama u ratu. U napadu od 800 bombardera izbačeno je oko 2700 tona eksploziva i zapaljivog oružja.