Ovo je pet najvećih rizika za čovječanstvo u ovoj godini
U Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) ukazali su na pet najvećih rizika za čovječanstvo u ovoj godini. Navedeni su u "Izvještaju o globalnim rizicima (Global Risks Report)".
U Svjetskom ekonomskom forumu (WEF) ukazali su na pet najvećih rizika za čovječanstvo u ovoj godini. Navedeni su u "Izvještaju o globalnim rizicima (Global Risks Report)".
U švicarskom Davosu je počeo jedan od najznačajnijih godišnjih događaja koji okuplja svjetsku elitu - Svjetski ekonomski forum (WEF). Zbog pandemije koronavirusa održava se u online formatu i u središtu je sedam tema. Među učesnicima nema onih iz Bosne i Hercegovine.
U Evropi svaka žena rodi u prosjeku 1,6 djece. Međutim, ovaj prosjek krije znatne razlike u zemljama. Žene u Španiji, koje imaju 1,26 djece, su među onim koje rađaju najmanje djece u Evropi, dok su žene u Francuskoj s 1,84 djece na vrhu spektra.
Svjetski dan gradova obilježen je tokom vikenda u trenutku kada su gradovi suočeni s velikim pritiskom uzrokovanim pandemijom koronavirusa. Tim povodom, iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) su ukazali na pet činjenica o gradovima za koje su naveli da svi trebaju znati.
U izvještaju Svjetskog ekonomskog foruma se predviđa da će do 2025. godine polovinu svih radnih zadataka obavljati mašine, što će vjerovatno pogoršati nejednakost u društvu.
U postpandemijskom svijetu moramo preispitati kapitalizam kakav jeste, poručio je osnivač i predsjednik Svjetskog ekonomskog foruma (WEF) Klaus Schwab u svom autorskom tekstu.
Prema podacima organizacije Oxfam, Norveška je svjetski lider u smanjivanju nejednakosti. U ovoj zemlji su radnička prava najzaštićenija u odnosu na druge države. Nejednakost spolova je vrlo mala i drugopozicionirana je u svijetu po ovom pitanju.
Zagađenost zraka povećava vjerovatnoću zaraze i smrtnosti od koronavirusa, pokazala je jedna od posljednjih studija. Procijenjena stopa smrtnosti je od tri do pet posto.
Nakon pandemije koronavirusa devet od deset ljudi želi pravedniji svijet, podaci su agencije IPSOS. To znači da 86 posto ispitanika u 28 država želi da u svijetu bude više jednakosti i da svijet bude više održiv.
Naučnici su ukazali da je prevencija pandemije 500 puta jeftinija od borbe protiv pandemije, naveli su iz Svjetskog ekonomskog foruma (WEF). Kao ključnim za onemogućavanje budućih kriza istakli su zaštitu tropskih šuma.