Za brže opuštanje
0

Šest tehnika koje će vam pomoći da se smirite ukoliko dobijete napad panike

I. S.
Ilustracija: Shutterstock
Ilustracija: Shutterstock
Napad panike može biti izuzetno neugodno iskustvo, naročito ukoliko ne znate kojim tehnikama se može ublažiti.

Intenzivni fizički i mentalni simptomi koji se pojavljuju vrlo brzo i bez očiglednog razloga karakterišu napad panike. Neki od simptoma podrazumijevaju ubrzan rad srca, nesvjesticu, znojenje i mučninu. Istraživanja su pokazala da je 13,2 posto ljudi u nekom trenutku života doživjelo napad panike, a on obično traje između pet i 20 minuta. Tehnike za smirivanje su poprilično jednostavne:

Dišite donjim dijelom stomaka

Najvažnija stvar kada je riječ o napadu panike je preuzeti kontrolu nad vlastitim disanjem. Dišite donjim dijelom stomaka, odnosno dijafragmom. Disanje plućima pogoršava napad panike, zato stavite jednu ruku na prsa, a drugu na stomak i pokušajte disati njime.

Ako ipak ne uspijete, oslonite se na "klasično" disanje kroz nos. Udišite tri sekunde, a izdišite četiri-pet sekundi. Bitno je da izdišete duže nego što uzimate zrak.

Koristite papirnu vrećicu da kontrolišete disanje

Hiperventilacijom, odnosno prekomjernim disanjem se povećava nivo koncentracije kisika u krvi, a smanjuje se koncentracija ugljendioksida. Disanje uz pomoć papirne vrećice pomaže u zaustavljanju ovog problema, a napad panike će ubrzo prestati.

Držite led u ruci

Korištenje drugih osjetila može vam pomoći da se "otrgnete" napadu panike. Vaše tijelo može "zaboraviti" kroz šta trenutno prolazi. Stavite led u kuhinjsku krpu i držite ga u ruci. Ovo možete raditi dok ne osjetite blagi bol pa ga prebaciti u drugu ruku.

Zagrizite limun

Limun (ili neka druga kisela ili ljuta namirnica) je jedan način aktiviranja čula koji vam može pomoći da zaustavite napad panike.

Dodirujte predmet koji ima neobičnu teksturu

U torbi ponesite neki predmet koji je grub ili naročito mekan, kako biste uključili čulo dodira. Pucketava folija ili antistres loptica također mogu biti od koristi.

Vizualizirajte situaciju

Ova tehnika podrazumijeva da zamislite sebe u situaciji u kojoj doživljavate napad panike. Poznata je još i kao "negativna vizualizacija". Dok zamišljate, pokušajte virtuelno realizirati korake koji bi vam pomogli da se smirite. Ovakvo razmišljanje preslikat će se na stvarno stanje kroz koje prolazite. Ono će vam dati snage da poduzmete konkretne korake.