U Turskoj otkriveno pozorište staro 2.400 godina, primalo je do 12.000 ljudi
Tursko arheološko naslijeđe dobilo je još jedno izvanredno poglavlje, a to je novootkriveno pozorište staro 2.400 godina, koje je moglo primiti do 12.000 ljudi.
Tursko arheološko naslijeđe dobilo je još jedno izvanredno poglavlje, a to je novootkriveno pozorište staro 2.400 godina, koje je moglo primiti do 12.000 ljudi.
Naučnici su ponudili teoriju da su točak izumili rudari bakra u Karpatskim planinama prije čak 6.000 godina, prema studiji modeliranja koja koristi tehnike strukturne mehanike.
Arheološki lokalitet Crkvina u Vinici kod Tomislavgrada gdje su otkriveni ostaci ranokršćanske bazilike i grobnica devastiran je i uništen.
Sinoć je publika u Brusa bezistanu, depandansu Muzeja Sarajeva, na četvrtom javnom predavanju iz ciklusa "Naša baština“ saznala mnogo novih podataka, zanimljivosti i informacija o arheološkim potencijalima o rimskom gradu Aquae S., koji se prostirao na teritoriji današnje Ilidže i šire.
Arheolozi u Egiptu otkrili su 3200 godina stare ostatke vojne vojarne s mnoštvom artefakata, uključujući mač s hijeroglifima koji prikazuju ime Ramzesa II.
Istraživači su otkrili 2000 godina star rimski vojni logor skriven u planinama Švicarske.
Bušeći ulicu ispod Kaira, nekih kilometar od Velikih piramida u Gazi, naučnici su naišli na mjesto gdje se 4.600 godina ranije u vrijeme izgradnje piramida nalazila luka Khufu.
Iako se zadnje glacijalno razdoblje mogli bezbrižno nazvati "ledenim dobom", temperature su dosta varirale. To je utjecalo na čovječanstvo čak i u tropskim krajevima, ali u izrazito hladnoj Evropi promjene su mnogo vjerojatnije bile pitanje života i smrti.
Arheolozi su iz mora u blizini Italije izvadili ostatke broda, tj. napadačkog ovna koji je bio dio broda, a koji je vjerovatno potopljen tokom bitke između Rima i Kartagu 241. godine prije nove ere.
Arheolozi u Njemačkoj iskopali su rijedak japanski samurajski mač iz 17. stoljeća iz ostataka podruma koji je uništen tokom Drugog svjetskog rata.