Arheolog pronašao ostatke rimskog zatvora u Korintu: Ispisane zanimljive poruke
Arheolog u Korintu u Grčkoj identificirao je ostatke rimskog zatvora, jednog od rijetkih zatvora identificiranih iz rimskog svijeta.
Arheolog u Korintu u Grčkoj identificirao je ostatke rimskog zatvora, jednog od rijetkih zatvora identificiranih iz rimskog svijeta.
Iskopavanje drevnog grčkog grada u zapadnoj Turskoj koje je u toku otkrilo je artefakte i arheološke ostatke koji datiraju čak iz petog stoljeća prije Krista, uključujući lonac ispunjen neobjavljenim brojem vrijednih zlatnika koji je bio skriven više od 2.000 godina.
Godinama su egiptolozi žestoko raspravljali o tome kako su masivne piramide drevnog Egipta izgrađene prije više od 4.000 godina. Sada, tim inženjera i geologa donosi novu teoriju na stol.
"Vrišteća mumija" već desetljećima je privlačila pažnju naučnika, umjetnika ali i običnih ljudi. Ovo je zbunjivalo naučnike, ali se čini da sada konačno imaju odgovor. Dokazi sugerišu da je žena umrla plačući u agoniji.
Tim za iskopavanja u Turskoj pronašao je malu glinenu pločicu s opisom velike kupovinu namještaja. Stručnjaci kažu da bi nalaz mogao pružiti naznake socioekonomskog stanja tog područja u kasnom bronzanom razdoblju.
Tim eksperimentalnih arheologa isplovio je u replici čamca iz bronzanog doba, izgrađenom korištenjem uputa, materijala i tehnika od prije 4000 godina.
U historiji Balkana postoji mnogo događaja koji su obilježili period između dva svjetska rata, ali jedan manje poznat je bio atentat Alije Alijagića na ministra unutrašnjih poslova Kraljevine SHS Milorada Draškovića, koji se dogodio na današnji dan 21. jula 1921. godine.
Profesor antičke historije na odsjecima za historiju i arheologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu, Salmedin Mesihović objavio je kako je zbog suše vidljiv veliki broj kamenih ostataka, a za neke je na prvi pogled moguće da potiču iz rimskog doba.
Žrtve koje su nestale u Pompejima nakon razorne erupcije Vezuva 79. godine možda su ubijene u zemljotresu koji se dogodio istovremeno kada i erupucija, pokazalo je istraživanje.
Drevnim Egipćanima bolesti nisu bile strane, a istraživanje je pokazalo da su bili pogođeni nizom zaraznih bolesti, uključujući male boginje, tuberkulozu i gubu.